top of page

Vyšetření dětí

Vyšetření dětí
od novorozeneckého věku

Vzhledem k tomu, že zrakové funkce se u člověka rozvíjejí zejména
v útlém dětství, může v tomto období jakákoli komplikace oko funkčně natrvalo oslabit.

Už po narození a během prvních šesti let se u dětí mohou objevit různé oční vady. Přestože se většinou dají většinou bez vážnějších problémů léčit, klíčem k tomu je jejich včasné odhalení a řešení.

U malých dětí patří mezi nejčastější oční vady šilhání, dalekozrakost, tupozrakost, krátkozrakost a astigmatismus. Určitý stupeň dalekozrakosti se vyskytuje u všech novorozenců narozených
v termínu, ale postupem věku většinou vymizí.

 

Asi u 6 % dětí zůstávají hodnoty dalekozrakosti vyšší, což může vést ke vzniku šilhání a následně k tupozrakosti. I když je šilhání kosmetickým problémem a je zpravidla na první pohled vidět, mnohem závažnější je, že následkem této vady může dojít k trvalé ztrátě zrakové ostrosti a dalším očním potížím. Šilhání je proto nutné co nejdříve odstranit. U některých očních vad, zejména malých dětí, je třeba nejprve oči rozkapat. Do obou očí se kápnou oční kapky, které rozšíří zorničku a zamezí akomodaci, nástup účinku je většinou 30 min. Vyšetření zraku u dětí vyžaduje také větší trpělivost a proto je lepší, se na vyšetření malých dětí vždy předem objednat.

Při zjištění některých zrakových vad u dětí doporučí oční lékař návštěvu ortoptického oddělení. Ortoptická oddělení se zabývají léčením pacientů a to právě zejména dětí. Ortoptika pochází z řeckých slov ortho a optos („rovné oči“) a je to druh rehabilitace zabývající se poruchami zrakových funkcí spojených se změnami postavení očí šilháním (strabismem) nebo tupozrakostí (amblyopií).
U dětí je důležité s touto rehabilitací začít co nejdříve, neboť nejlepší výsledky se dosahují do šesti až sedmi let věku. Aby byla léčba úspěšná, je nutná dobrá spolupráce mezi očním lékařem, ortoptistou i pacientem.

bottom of page