top of page

Měření zraku

Refraktometrie

Před každým vyšetřením zraku se nejdříve musí lékař seznámit s anamnézou pacienta. Anamnéza je ve své podstatě rozhovor s pacientem, kdy se lékař seznámí s dosavadním zdravotním stavem, informacích o nemocech pacienta i jeho příbuzných, úrazech, operacích a aktuálním stavu či obtížích.

Následné měření zraku se provádí za pomoci přístroje, který se nazývá refraktometr.

Vyšetřovaný položí bradu na podstavec refraktometru a opře hlavu o opěrky. Tím je docíleno stabilního držení hlavy v jedné poloze. Následně se pacient zadívá do okuláru, kde uvidí obrázek létajícího balonu, na který se zaměří.

Přístroj změří přibližné parametry, které následně lékař pomocí zkušebních obrub (tzv. sklíčkování) vyšetří tak, aby mu následná korekce vyhovovala co nejlépe.

Pro některá měření je v rámci vyšetření nutné oko tzv. rozkapat pomocí speciálních kapek, které zajistí rozšíření zornice a uvolnění akomodačních svalů. To umožní vyšetření očního pozadí (sítnice, sklivec a zrakový nerv) a odhalení skrytých dioptrií.

Rozšíření zornic způsobuje zhoršené vidění na několik hodin. Proto je pacient na toto vyšetření upozorněn vždy dopředu, aby mohl přizpůsobit svůj denní a pracovní režim.

Bezkontaktní tonometrie

Vyšší nebo nižší nitrooční tlak může značit, že něco není v pořádku, proto je měření nitroočního tlaku samozřejmou součástí prohlídky
u očního lékaře. Zvýšený nitrooční tlak se například podílí na vzniku glaukomu (zeleného zákalu). Snížený nitrooční tlak může být naopak příznakem diabetických obtíží či zánětů.

Nitrooční tlak zvyšuje například kofein nebo tabák či dlouhodobá léčbou kortikosteroidy. Alkohol a marihuana v nízkých dávkách
a většina celkových anestetik nitrooční tlak naopak snižují. Hodnoty nitroočního tlaku během dne kolísají, nejvyšší nitrooční tlak je
u většiny lidí ihned po probuzení, během dne pak klesá.

Malé zvýšení očního tlaku se nijak neprojevuje, výrazné zvýšení může být provázeno zhoršeným viděním, bolestmi očí a hlavy, celkovou nevolností. Většinou ale projevy zvýšeného nitroočního tlaku nejsou patrné a pacient nemůže své obtíže rozpoznat sám a proto jsou důležité pravidelné prohlídky u lékaře a prevence.

Vyšetření nitroočního tlaku není nijak náročné, je velmi rychlé, probíhá bez kontaktu s okem a pacient se na něj nemusí nijak připravovat. Měření probíhá na speciálním vzduchovém tonometru, který proti oku foukne proud vzduchu. Ten svým tlakem oplošťuje rohovku a podle naměřených parametrů přístroj určí nitrooční tlak
a výsledky měření tlaku jsou lékaři dostupné okamžitě.  Fouknutí vzduchu do oka může u pacienta způsobit leknutí, ale je naprosto bezbolestné.

bottom of page